Půjdete 23. a 24.května k volbám do EP?
NE
119
ANO
123

TISKOVÉ ZPRÁVY

 

Vojtěch Mynář k situaci na Ukrajině: je pět minut po dvanácté

Datum: 19.02.2014

Ukrajina zažila dnes v noci nejkrvavější noc od začátku nepokojů před třemi měsíci. Střety mezi bezpečnostními složkami a demonstranty v centru Kyjeva si vyžádaly podle odhadů několik desítek lidských životů. Vláda i opozice nad situací ztratily kontrolu a země je již za hranou občanské války.


Vojtěch Mynář se na Ukrajině setká se zástupci opozice i s demonstranty

Datum: 11.02.2014

Europoslanec Vojtěch Mynář včera odcestoval s oficiální delegací Strany evropských sociálních demokratů na Ukrajinu. Mimo lídrů opozice (Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk) se tam setká i s bývalým premiérem Mykolou Azarovem, předsedou ukrajinského parlamentního výboru pro evropskou integraci Nemyrjou Hryhorijem i demonstranty na hlavním kyjevském náměstí Majdan. Cílem delegace je podpořit konstruktivní dialog mezi ukrajinskou vládou, opozicí i demonstranty vedoucí k mírovému vyřešení tamní krize. V Evropském parlamentu je Vojtěch Mynář mimo jiné členem Delegace pro vztahy s Ukrajinou.


Vojtěch Mynář: Boj proti korupci musí být vládní prioritou

Datum: 04.02.2014

Evropská komise včera vydala první zprávu o boji proti korupci v členských zemích EU. Ta popisuje stav v každém členském státě: jaká protikorupční opatření jsou zavedena, která z nich se osvědčila, co by se dalo vylepšit a jakým způsobem. Pro Českou republiku zpráva nepředstavuje lichotivé vysvědčení: celých 95 % občanů ČR souhlasí s tvrzením, že korupce je v jejich zemi rozšířená, což je oproti 76 % průměru EU alarmující. Ještě horší je veřejná image podniků - více než 71 % českých respondentů uvedlo, že hlavní překážkou pro podnikání je korupce (jde o nejvyšší procentní podíl v EU). Komise upozorňuje především na problémy spojené se zadáváním veřejných zakázek (80 % zakázek zadávaných ministerstvy v letech 2006 až 2010 zadáno neveřejně či bez soutěže) a zneužívání veřejných finančních.


Veřejné zakázky účinněji, moderněji a transparentněji

Datum: 15.01.2014

Veřejné zakázky představují ročně více než tři bilióny EUR, na celkovém hrubém domácím produktu Evropské unie se tedy podílejí asi 18 %. Z toho vyplývá, že hrají klíčovou roli podpory ekonomiky, mohou výrazně pomoci k zahájení udržitelného růstu ekonomiky EU a naplňování cílů Strategie Evropa 2020. Evropský parlament dnes na plenárním zasedání odhlasoval návrh balíčku tří směrnic, které se týkají reformy zadávání veřejných zakázek a koncesního řízení.


Sociální demokraté v Evropském parlamentu: Janukovyč by měl konečně začít naslouchat svému lidu

Datum: 02.12.2013

Rozhodnutí ukrajinského prezidenta Janukovyče na poslední chvíli nepodepsat dohodu o přidružení k Evropské unii na summitu Východního partnerství minulý týden ve Vilniusu vyvolaly po celé zemi demonstrace proti jeho vládě a na podporu silnějších vazeb vůči EU. Protesty v Kyjevě pokračují a demonstranti prezidenta Janukovyče vyzývají k rezignaci.


Evropský parlament odhlasoval úsporný rozpočet na rok 2014

Datum: 21.11.2013

Evropský parlament dnes v návaznosti na včerejší přijetí Víceletého finančního rámce 2014-2020 odhlasoval rozpočet na rok 2014, a to ve výši 142,6 miliard eur v prostředcích na platby. Oproti letošnímu roku to znamená šestiprocentní pokles. Po celonočním šestnáctihodinovém jednání se minulý týden vyjednávací týmy Evropského parlamentu a Rady dopracovaly ke kompromisu ohledně rozpočtu na rok 2014. Na plenárním zasedání mu pak většinou 494 hlasů dali europoslanci zelenou. Součástí balíčku je i náprava platebních nedostatků současného fiskálního roku a finanční injekce 400 milionů eur pro země postižené povodněmi, k nimž patří i Česká republika.


Evropský parlament schválil unijní rozpočet na příštích sedm let

Datum: 20.11.2013

Dlouhá a složitá jednání o podobě a právním základu víceletého finančního rámce jsou u zdárného konce. Evropský parlament dnes většinou 537 hlasů schválil návrh členských států na sedmiletý rozpočet na roky 2014-2020 ve výši 959,99 mld. eur v prostředcích na závazky a 908,4 mld. v prostředcích na platby. Snahou Evropského parlamentu bylo získat více peněz pro méně rozvinuté regiony a vytváření pracovních míst nejen pro mladé. Díky dosaženému kompromisu bude možné tyto snahy plnit alespoň částečně. Pro Českou republiku je v rámci politiky soudržnosti vyčleněno 20,5 mld. eur.


Moravskoslezský kraj má druhé informační středisko Evropské unie

Datum: 13.07.2013

V centru Bruntálu dnes došlo ke slavnostnímu otevření informačního střediska Europe Direct. I lidé ze západní části Moravskoslezského kraje tak budou mít přímý přístup k informačním, poradenským a zprostředkovatelským službám týkajícím se Evropské unie. Pomyslného přestřihnutí pásky se zúčastnil také ostravský europoslanec Vojtěch Mynář a zástupci Evropské komise.


Litva jako předsednická země EU bude mít hodně práce

Datum: 19.06.2013

Prvního července převezme předsednictví Rady Evropské unie Litva. Stane se tak první pobaltskou zemí a pátou v pořadí z takzvaných „nových“ členských zemí, které do EU vstoupily v květnu 2004. Po uvedení Lisabonské smlouvy v platnost, a zejména po vytvoření úřadu prezidenta EU, není sice politická váha předsednické země tak určující, jako tomu bylo dříve, nadále ovšem sehrává v mechanismu integrace důležitou úlohu. Litevské předsednictví bude čelit především trvale nestabilní evropské ekonomice, především její stagnaci či poklesu a z nich vyplývající nezaměstnanosti. Ve Vilniusu odhadují, že nějakých 80% litevské agendy bude tvořit právě ekonomika.


Vojtěch Mynář poskytl záštitu nad seminářem a výstavou v Evropském parlamentu v Bruselu

Datum: 29.05.2013

Dne 29. května na půdě Evropského parlamentu v Bruselu pokračovaly aktivity v rámci projektu prezentujícího architektonické dědictví slavných vil zemí Visegrádu a Slovinska. Zahájení stejnojmenné výstavy předcházel odborný seminář na téma „Současná architektura rodinného bydlení ve Střední Evropě a odkaz slavných vil 19. a 20. století. Nad seminářem i výstavou převzali osobní záštitu europoslanci Vojtěch Mynář a Jan Březina.


Ochrana spotřebitele aneb „Vím, co jím?“

Datum: 23.05.2013

Potravinářský trh v Evropské unii představuje roční obrat 500 miliard eur, což je zhruba desetina veškerého obchodovaného zboží. Nezanedbatelným faktorem trhu je důvěra spotřebitelů v bezpečnost potravin. Orientace českých spotřebitelů na nízkou cenu potravin vyvíjí neustálý tlak na obchodníky a výrobce, aby snižovali cenu. Úspory nákladů lze dosáhnout například náhražkami dražších složek potravin za levnější či dovozem levnějších potravin ze vzdálenějších oblastí.


Vojtěch Mynář: Den vítězství považuji za významný svátek

Datum: 15.05.2013

8. května 1945 se Evropě ulevilo jako nikdy předtím. Po dlouhém a úporném boji proti hitlerovskému nacismu se Spojenci na všech frontách konečně dočkali kapitulace nepřítele. Není proto divu, že je Den vítězství dodnes příležitostí k oslavám a vzpomínkám na statečnost našich rodičů a prarodičů.


Vojtěch Mynář na oslavách 1. máje

Datum: 01.05.2013

V dopoledních hodinách 1. května se poslanec Evropského parlamentu Vojtěch Mynář zúčastnil oslavy prvního máje, která se konala poblíž golfového hřiště. I přes zhoršené počasí se na akci sešlo několik stovek občanů, kteří vyjádřili podporu politice sociální demokracie a ostře kritizovali postup vládní koalice při řešení základních problémů občanů.


Vojtěch Mynář volá po lepší integraci handicapovaných do světa sportu

Datum: 15.04.2013

V Evropě žije 8 milionů osob se zdravotním handicapem. Současný systém integrovaného vzdělávání však takto znevýhodněným žákům neumožňuje plný duševní a tělesný rozvoj. Poslanci Evropského parlamentu proto na dubnovém plenárním zasedání předložili písemné prohlášení, ve kterém volají po integrované tělesné výchově pro rozvoj sportovně nadaných jedinců. Takovýto model by ve školách napomohl vytvořit rovné možnosti přístupu k aktivní rehabilitaci pomocí sportu a v dlouhodobější perspektivě usnadnit osobám se zdravotním postižením zapojení do pracovního i společenského života. Vojtěch Mynář iniciativu svých parlamentních kolegů podpořil a vyzval Evropskou komisi, aby "prosazovala spolupráci mezi integrovanými školami a podporovala stejný přístup ke sportovcům se zdravotním handicapem jako k jejich zdravým vrstevníkům."


Iniciativa bezpečná doprava

Datum: 16.01.2013

Nehody v silničním provozu si v zemích EU za posledních pět let vyžádaly v průměru 35 000 obětí ročně, hmotné škody se počítají v řádech stovek miliard eur. Proto se poslanec Vojtěch Mynář na půdě Evropského parlamentu angažuje v iniciativě bezpečná doprava. Jejím cílem je zvýšit povědomí o závažnosti situace v silničním provozu a vyzvat europoslance mj. k podpoře Evropské charty bezpečnosti silničního provozu.


Vojtěch Mynář podpořil kontaktní skupinu přeshraniční spolupráce v EP

Datum: 07.12.2012

Téměř 196 miliónů Evropanů, představujících přibližně 40 procent obyvatelstva EU, žije v oblastech nacházejících se v blízkosti hranic členských států Unie. Podle mínění některých poslanců Evropského parlamentu jsou tyto oblasti v rámci dlouhodobých priorit EU odsouvány na okraj, přičemž přes-hraniční spolupráce v těchto regionech naopak vyžaduje zvláštní přístup. Dne 27. listopadu se proto v Evropském parlamentu, na ustavující konferenci, sešla kontaktní skupina přeshraniční spolupráce. Důvodem k tomuto setkání byl stav projednávání víceletého finančního rámce (VFR) EU na léta 2014 až 2020, a v této souvislosti i rostoucí tlak na snižování finančních prostředků určených na kohezi.


Vojtěch Mynář: Jak dál s rozpočtem EU po krachu jednání?

Datum: 15.11.2012

Vzhledem k tomu, že Rada odmítla přistoupit na stanovisko Evropského parlamentu, došlo tento týden v úterý k ukončení procesu vyjednávání o návrhu rozpočtu na rok 2013. Evropská komise musí nyní co nejdříve předložit nový kompromisní návrh, aby zástupci Rady a Evropského parlamentu mohli pokračovat dále. Poslanci Evropského parlamentu nesouhlasili s navrženými škrty v rozpočtu a na rozdíl od některých členských států poslanci žádají zvýšení unijního rozpočtu zejména pro evropské programy na podporu hospodářského růstu v zájmu většího počtu pracovních míst.


Vojtěch Mynář: EU nepotřebuje další škrty, ale ekonomický růst a zaměstnanost

Datum: 24.10.2012

Poslanci Evropského parlamentu dnes podpořili větší investice do růstu a zaměstnanosti v rámci hlasování o rozpočtu EU na příští rok. Teď je čeká těžká bitva proti Evropské radě, která navrhla v těchto rozpočtových položkách škrtat. "V rámci regionální politiky jsme odhlasovali zrušení škrtů navrhovaných Evropskou Radou. Navrhovaná opatření ze strany Evropského parlamentu, považují za klíčové pro oživení ekonomiky v celé EU. Patří mezi ně mimo jiné podpora zaměstnanosti, podnikání a vědecký výzkum." uvedl po dnešním hlasování Vojtěch Mynář (ČSSD/S&D), člen rozpočtového výboru Evropského parlamentu.


Vojtěch Mynář: Volby v Bělorusku proběhly podle očekávání a nebyly demokratické

Datum: 25.09.2012

V neděli proběhly v Bělorusku parlamentní volby, jejichž výsledek příliš nepřekvapil. Do běloruského parlamentu se v neprobojoval ani jeden představitel opozice. Autoritářský prezident Alexandr Lukašenko stojí v čele Běloruska už neuvěřitelných osmnáct let. Europoslanec Vojtěch Mynář, který od září zastává pozici v Delegaci pro vztahy Evropského parlamentu s Běloruskem k výsledkům voleb uvedl: : "Volby v Bělorusku proběhly podle očekávání. Ve stručnosti, nebyly demokratické a současně potvrdily, že změny v běloruské společnosti budou dlouhodobým procesem. Dílčí pozitivní legislativní úpravy volebního procesu v minulých letech nezakryly přetrvávající nedemokratický charakter toho, čemu politické vedení Běloruska říká už od 2.poloviny 90. let minulého století "volby"."


Baví se celá rodina

Europoslanec přistižen na letišti