Půjdete 23. a 24.května k volbám do EP?
NE
119
ANO
123

Za své chyby musí banky platit samy

Evropský parlament dnes odhlasoval balík opatření stanovujících vytvoření bankovní unie. Na základě zkušeností z odeznívající finanční krize a 13 let po zavedení eura tak dnes byl položen základní kámen systému nezbytného pro správné fungování společné měny a bankovního sektoru.

Během vyjednáván, které probíhalo v čele se zástupci frakce S&D, Evropský parlament proměnil slabou dohodu mezi národními vládami na skutečné vítězství pro střadatele a daňové poplatníky. Rozhodující bylo zajistit, aby peníze daňových poplatníků již nekončily ve fondech na záchranu bankovních institucí, zatímco si jejich manažeři i nadále rozdělovali tučné odměny.

Bankovní unie zajistí eurozóně způsob, jak odhalit rizika v bankovním sektoru a poskytne nástroje k efektivnímu řešení nastalých krizí. Evropský systém bude navržen tak, aby za své chyby banky v prvé řadě platily samy. To zaručí rovněž ochranu vkladatelů, kteří se tak již nebudou muset obávat finančních spekulací či krachů bank. Scénář z roku 2008, kdy v následku pádu banky Lehman Brothers musela Evropská unie na záchranu evropského bankovního sektoru použít 4 500 mld. eur z veřejných peněz, by se tak již neměl opakovat.

"V posledních pěti letech jsme my, socialisté a demokraté, neúnavně pracovali na tom, aby se Evropa mohla poučit z finanční, hospodářské a sociální krize. Naše úsilí teď přináší výsledky v podobě bankovní unie, která pomůže Evropě dostat se ven z krize tím, že brání nezodpovědné chování neregulovaného bankovního sektoru a veřejné hrazení nadměrných nákladů z něho plynoucích," shrnul dosavadní situaci europoslanec Vojtěch Mynář, člen rozpočtového výboru Evropského parlamentu.


Baví se celá rodina

Europoslanec přistižen na letišti