Půjdete 23. a 24.května k volbám do EP?
NE
119
ANO
123

EU chce zavést online licence hudebních děl bez hranic

Usnadnit poskytovatelům online služeb získávání licencí na přenos hudby ve více než jedné zemi EU - to je cílem nových pravidel týkajících se hudebních autorských práv. Minulý týden je na plenárním zasedání ve Štrasburku schválil Parlament nebývalou většinou 640 hlasů. Od příštího roku byměla tato opatření stimulovat rozvoj celoevropských hudebních služeb pro zákazníky, zajistit lepší ochranu autorů i včasnou výplatu jejich honorářů.

Přestože internet nezná hranic, trh s online hudebními službami je v EU stále roztříštěný a jednotný trh dosud není plně dokončen. Cílem směrnice je proto účinně chránit zájmy evropských tvůrců a koncovým uživatelům umožnit přístup k obsahu chráněnému autorským právem napříč celou Evropou. Jde o jasný signál, že autorská práva lze i internetu snadno přizpůsobit. Poskytovatelé hudebních online služeb budou moci snáze získávat licence od organizací kolektivní správy (ty zastupují práva autorů) bez ohledu na státní hranice. Díky licencím pokrývajícím více než jeden členský stát budou moci poskytovatelé služeb přenášet hudební služby napříč celou Evropskou unií.

Organizace kolektivní správy navíc budou muset zajistit, aby umělci dostávali včasnou a přiměřenou odměnu za užívání svých práv. Zároveň se autoři budou moci podílet na rozhodování o správě svých práv a dostanou možnost svobodně zvolit správní organizaci dle svého výběru. Také bude zavedena větší transparentnost správy, a to prostřednictvím pravidelného podávání zpráv i minimálních pravidel týkajících se jejich řízení a výběru a využití příjmů.

 

Baví se celá rodina

Europoslanec přistižen na letišti