Půjdete 23. a 24.května k volbám do EP?
NE
119
ANO
122

 

Vojtěch Mynář: projekt Dunaj-Odra-Labe našemu kraji přinese desetitisíce pracovních míst

Datum: 22.05.2014

Zkušený politik, europoslanec a krajský lídr ČSSD do Evropského parlamentu Vojtěch Mynář byl hostem ON-LINE rozhovoru Deníku. Na otázky čtenářů odpovídal přímo z nemocničního pokoje Městské nemocnice Ostrava.


Setkání Čechů a Poláků k projektu D-O-L

Datum: 17.05.2014

Češi a Poláci se sešli v pátek 16. května na hranici v Českém Těšíně, aby spolu diskutovali o přípravách projektu vybudování vodního díla Dunaj-Odra-Labe. Setkání se uskutečnilo z iniciativy poslance Evropského parlamentu Vojtěcha Mynáře na Sekretariátu projektu Euroregion v Českém Těšíně. Vojtěch Mynář, jedna z osobností, která pro vybudování díla získává podporu nejenom v České republice, ale také v zemích Evropské unie, pozval na páteční setkání svého polského kolegu, europoslance profesora Adama Giereka, poslance polského Sejmu Zbyszka Zaborowského a Piotra Chmielowského a další významné osobnosti z obou zemí, mimo jiné i českého senátora Petra Gawlase. V úvodním vystoupení zmínil Mynář přednosti vodního díla D-O-L, k nimž patří propojení střední Evropy se čtyřmi moři omývajícími kontinent ze severu i jihu, ochrana území před povodněmi, a také významná tvorba pracovních míst, kterou v počtu přibližně 10 tisíc by zajistilo i zahájení první fáze výstavby kanálu, a sice propojení Ostravy/Bohumína s polským městem Koźle. Možnost vodního propojení, o kterém česká a polská strana podepsaly dohodu už před dvanácti lety.


Bezpečnost dopravy se týká absolutně všech

Datum: 16.05.2014

Vojtěch Mynář se dlouhodobě a systematicky věnuje problematice bezpečnosti dopravy. Za svou několikaletou a „svědomitou práci v oblasti bezpečnosti silničního provozu” obdržel včera z rukou náměstka generálního ředitele Hasičských záchranných sborů ČR plukovníka Františka Zadiny vyznamenání. Automobilová doprava je jedním z nejnebezpečnějších odvětví dopravy vůbec. Každoročně na evropských silnicích umírá až třicet tisíc lidí. „Jakožto vášnivý řidič, jsem si řekl, že je potřeba s tímto smutným číslem něco udělat. Nejlepším způsobem je dle mne učit děti již od útlého věku, jak se na silnicích chovat a jak vůbec dopravě rozumět,” prozradil Mynář, který je patronem Evropské dopravní školičky Ostrava a spoluzakladatelem Centra bezpečné jízdy Libros Ostrava. Plaketa z rukou náměstka ředitele HZS ČR byla Mynářovi předána i za jeho práci v řadě institucí a orgánů zaměřených na bezpečnost silničního provozu.


Tisíce studentů ve Štrasburku diskutovaly o budoucnosti evropské integrace

Datum: 14.05.2014

ajestátní plenární sál Evropského parlamentu ve Štrasburku se zaplnil do posledního místa. Tentokrát však do volebních lavic místo europoslanců zasedli studenti z celé Evropy. Ti se minulý víkend v řádech tisíců sjeli ze členských států Unie do Štrasburku s cílem diskutovat o budoucnosti EU a problémech, které trápí nejen dnešní mladou generaci. Stěžejními tématy letošního ročníku setkání evropské mládeže byly nezaměstnanost, role moderních technologií v každodenním životě, ochrana životního prostředí a budoucnost evropské integrace. Účastníci měli možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké je to být politikem či lobbistou, zapojit se diskusí, her a workshopů a poznat nové přátelé z cizích zemí.


Ve prospěch D-O-L mluví argumenty

Datum: 14.05.2014

Jedno staré francouzské přísloví doporučovalo hledat za vším ženu. U nás doma spíše platí „za vším hledej politiku“. Nakonec, i politika je rodu ženského. Ale to jen na okraj tématu vodního díla Dunaj-Odra-Labe. Je škoda, že diskuze o tomto projektu neprobíhá jen ve věcné rovině odborných argumentů. Pak by prostě stačilo vyložit fakta na stůl, posoudit je, vyhodnotit a přijmout takové rozhodnutí, které středoevropským členům Evropské unie pomůže řešit problém zastaralých, a tím pádem mnohdy nepoužitelných vodních cest, levné a spolehlivé přepravy zboží a spolu s tím také, a to rozhodně zdaleka ne na posledním místě, také pomoci vytvořit nezanedbatelné množství pracovních míst. Zejména v takových oblastech, jako je ostravská aglomerace Moravskoslezského kraje, obdobně strukturovaná aglomerace na jihu Polska a jiné.


Moravskoslezský kraj láká britské turisty na nevšední zážitky

Datum: 08.05.2014

"Bylo, nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami ležel kraj zvaný Moravskoslezský…" Takto pohádkově začala včerejší vernisáž pořádána na londýnské ambasádě spojením sil kraje a tamní pobočky Czech Tourism. Po výstavě v Paříži tak mělo i britské publikum možnost prohlédnout si soubor fotografií zachycujících naše hlavní pamětihodnosti od Pusteven po Karlovu Studánku, přes vítkovické vysoké pece a Tatru Kopřivnice až po zámek Raduň.


Máme se obávat volného obchodu s USA?

Datum: 07.05.2014

Již od července 2013 probíhá v evropských institucích vyostřená debata o dohodě upravující vzájemný obchod mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Na mezinárodní úrovni bylo dohodnuto, že Transatlantické obchodní a investiční partnerství (tzv. TTIP) mezi EU a USA by mělo být sjednáno do roku 2015. Dle současné situace, kdy jsou zjišťovány možné pozitivní i negativní dopady jak pro ekonomiku Evropy, tak i pro její občany, se však zdá tento termín nerealistický. Dohoda o TTIP by měla vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Mezi Evropou a USA denně probíhá obchodní výměna v hodnotě okolo 2 miliard euro, přičemž oba regiony vytvářejí více jak 50 % světového HDP. Vidina zjednodušení obchodních vztahů, eventuálně zrušení cel, zvýšení konkurenceschopnosti a vytvoření nových pracovních míst na obou stranách Atlantiku je lákavá, zejména v době, kdy je ekonomický růst stále brzděn dopady krizí. Na druhou stranu je si třeba klást otázku, zdali z dohody budou profitovat opravdu všichni či jen ti největší nadnárodní hráči, kteří již dnes významným způsobem těží z globalizace.


Setkání hasičů Visegrádské čtyřky

Datum: 04.05.2014

V areálu Centra bezpečné jízdy LIBROS Ostrava se v sobotu 3. května setkali zástupci patnácti dobrovolných hasičských sborů ze zemí Visegrádské čtyřky. Už počtvrté se Ostrava stala hostitelským městem dobrovolníků, kteří zachraňují lidské životy i majetky v případě požárů, při dopravních nehodách a v obdobích nejrůznějších přírodních kalamit. Akce se konala symbolicky den před svatým Florianem, patronem hasičů, a její uspořádání podpořila řada čelných osobností Ostravy a Moravskoslezského kraje, především hejtman Miroslav Novák, poslanec Evropského parlamentu Vojtěch Mynář a krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Zdeněk Nytra.


Baví se celá rodina

Datum: 02.05.2014

Poslanec Evropského parlamentu Vojtěch Mynář vrací do Ostravy prvomájové oslavy. Ve spolupráci s Centrem bezpečné jízdy LIBROS Ostrava však zvolil poněkud příjemnější a zábavnější způsob, než jakým se oslavy svátku práce ubíraly v minulosti.


Více než čtyři stovky závodníků běžely Hrádkem

Datum: 28.04.2014

V sobotu 26. dubna se v obci Hrádek na Třinecku konal 20. ročník veřejného závodu určeného pro všechny kategorie běžců, s názvem „Běh Hrádkem“. Tento ročník byl výjimečný nejenom tím, že se běželo již po dvacáté v řadě, ale také tím, že se ho zúčastnily, i přes nepřízeň počasí, více než čtyři stovky běžců všech věkových kategorií. Akce jsem se zúčastnil a sem velice rád, že jsem v jejím závěru mohl předat pohár pro vítěze v hlavní kategorii mužů (A), 1975 – 1995, kteří se utkali na trase o délce 8 km. Vítězem této kategorie se stal Tomáš Lichý s časem 27 min a 21 sekund.


Pozvánka

Datum: 25.04.2014

Dovolte mi, abych Vás pozval s rodinou na akci: BAVÍ SE CELÁ RODINA, která se bude konat 1. května 2014 od 11 hodin v areálu Centra bezpečné jízdy Libros Ostrava (ul. Palackého 1114, Ostrava). Vřele Vás zve Vojtěch Mynář


Pietní akt u pomníku ve Velké Polomi

Datum: 25.04.2014

Dvacátého dubna, v den, kdy bylo při Ostravské operaci, během osvobozovacích operací na konci druhé světové války, sestřeleno sovětské stíhací letadlo, se sešli občané na pietní akci u pomníčku připomínajícího tuto událost. Hlavní projev přednesl první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Josef Babka, který ocenil všechny ty, kteří se podíleli na nalezení dvou vojáků a trosek letadla. Přesně na místě, v obci Velká Polom, kde dopadlo sestřelené letadlo na zem, i s letci I. P. Kiotovem a N. A. Komlovem, položil poslanec Evropského parlamentu Vojtěch Mynář k pomníku sovětských stíhačů květiny.


Tragédie v továrně Rana Plaza: rok poté

Datum: 24.04.2014

Přesně před rokem se v bangladéšské textilní továrně zřítila střecha. Pod sutinami našla smrt více než tisícovka dělníků. Kromě zakrvácených končetin mohl na fotografiích z místa zkázy západní pozorovatel najít i důvěrně známá loga oděvních značek, které levné pracovní síly s chutí využívají: Benetton, Camaieu, Zara, Bershka, Mango, Kik či Primark. S tragédií vyšla na světlo světa pravda o tom, v jakých podmínkách jsou zaměstnanci asijských textilních společností, jejichž počet přesahuje 15 milionů, nuceni pracovat.


EVROPSKÉ MĚSTO SPORTU SE BEZ KVALITNÍHO FOTBALU NEOBEJDE!

Datum: 23.04.2014

Pocházím z hornické rodiny a na zápasy Baníku jsem chodíval s tatínkem již od útlého dětství, tehdy ještě na Starou Střelnici. Nedělní zápasy byly zlatým hřebem celého týdne a já se nemohl dočkat, až vyrostu a stanu se též slavným fotbalistou. Jako mladík jsem hrdě přihlížel statečným bojům modrobílých se Španěly, Francouzi, Němci či Iry, z nichž mnohé byly úspěšné. Má láska k týmu byla stejně silná v dobách slávy, i v časech kdy se štěstí nedostávalo, což jsem mnohokrát dokázal i jako zastupitel města Ostravy - naposledy například při loňském hlasování o dalším osudu klubu a jeho domovského stadionu. Jsem přesvědčen, že se FC Baník i nadále udrží v 1. lize, jak se sluší a patří pro metropoli, která získala prestižní ocenění Evropské město sportu 2014! I já sám jsem pro udělení tohoto titulu na evropské úrovni mnoho vykonal. Byl bych proto rád, aby nás fotbalový klub, a stejně tak i jeho fanoušci, doma i ve světě důstojně zastupovali. Velmi se raduji ze sobotního vítězství nad Znojmem, díky kterému nám na dosažení nesestupové příčky už stačí již jeden jediný bod. Nadcházející zápas s Duklou Praha bude v tomto ohledu klíčový, pojďte se mnou v sobotu na Bazaly ty naše kluky podpořit!


Vojtěch Mynář: „Postavili jsme koncertní síň pro motoristy“

Datum: 20.04.2014

Centrum bezpečné jízdy LIBROS Ostrava v sobotu znovu otevřelo brány svého areálu všem milovníkům motorismu. Akce se konala pod záštitou náměstka primátora Ostravy Tomáše Suchardy a jejím patronem byl také poslanec Evropského parlamentu Vojtěch Mynář. Do ostravského areálu Centra se sjely skutečné osobnosti motorismu, ať již závodníci, aktivní i legendární, nebo konstruktéři, aby divákům předvedly své umění, své vozy a podělili se o celoživotní zkušenosti. Zájemci o motory všeho druhu se tak mohli setkat s Gabrielou Jílkovou, Tomášem Engem, Adolfem Fešárkem, Josefem Krečmerem, Petrem Vítkem, Davidem Palmim, Silvestrem Mikuláštíkem, Adamem Lackem, slavným i designérem motocyklů Miroslavem Rybičkou a dalšími populárními osobnostmi. Programem provázel moderátor Formule 1 Tomáš Richter.


Za své chyby musí banky platit samy

Datum: 15.04.2014

Evropský parlament dnes odhlasoval balík opatření stanovujících vytvoření bankovní unie. Na základě zkušeností z odeznívající finanční krize a 13 let po zavedení eura tak dnes byl položen základní kámen systému nezbytného pro správné fungování společné měny a bankovního sektoru. Během vyjednáván, které probíhalo v čele se zástupci frakce S&D, Evropský parlament proměnil slabou dohodu mezi národními vládami na skutečné vítězství pro střadatele a daňové poplatníky. Rozhodující bylo zajistit, aby peníze daňových poplatníků již nekončily ve fondech na záchranu bankovních institucí, zatímco si jejich manažeři i nadále rozdělovali tučné odměny.


Evropští sociální demokraté v Praze diskutovali o budoucí podobě Evropské unie

Datum: 15.04.2014

V hlavní české metropoli se v pátek 11. dubna konala poslední z řady konferencí organizovaných frakcí Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu. Svou vizi Evropy zdě představil předseda frakce Socialistů a demokratů Hannes Swoboda i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, nechyběla panelová diskuse s politiky, akademiky a mladými na téma znovunastartování Evropy, řešení rostoucí míry nezaměstnanosti, slabý ekonomický růst či nedůvěra občanů v evropské instituce. Iniciativa nazvaná Relaunching Europe (anglicky Znovunastartování Evropy) za dobu svého dvouletého trvání navštívila již 23 evropských metropolí s cílem podnítit dialog veřejnosti a médií o budoucnosti Evropy.


Poznávací zájezd studentů Vysoké školy báňské po evropských institucích

Datum: 09.04.2014

Minulý týden se studenti Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské z Ostravy, posluchači oboru Eurospráva, zúčastnili poznávacího zájezdu po evropských institucích. Zájezd jsem zorganizoval tak, aby jeho účastníci měli možnost poznat fungování jednotlivých institucí EU z praktické stránky. Od pondělí 31. března do pátku 4. dubna měli na programu návštěvu Frankfurtu nad Mohanem, Bruselu, Štrasburku a Lucemburku. V každém městě pro ně byly přichystány přednášky na téma evropské integrace, návštěvy evropských institucí a samozřejmě prohlídky pamětihodností měst.


Kontrola evropského rozpočtu za rok 2012: chybovost roste

Datum: 03.04.2014

Dnes se plénum Evropského parlamentu zabývá udělováním absolutoria za rok 2012 evropským institucím, tedy procesem, při kterém zkoumá správnost nakládání se svěřenými veřejnými prostředky. Samotný proces za rok 2012 vycházel z předložené výroční zprávy Evropského účetního dvora. Ta odhaduje, že v roce 2012 činila míra chyb u výdajů z rozpočtu EU jako celku 4,8 % (3,9 % v roce 2011). Část tohoto zvýšení (0,3 procentního bodu) je způsobena změnou metody, jakou Účetní dvůr vybírá vzorky. Odhadovaná míra chyb se o roku 2009 každý rok zvyšuje poté, co ve třech předchozích letech klesala. Oblastí výdajů nejvíce náchylnou k chybám zůstává „rozvoj venkova, životní prostředí, rybolov a ochrana zdraví“ s odhadovanou mírou chyb 7,9 %, po níž následuje „regionální politika, energetika a doprava“ s 6,8 %.


Včera se konala výstava obrázků dětí z nemocnice v Českých Budějovicích nazvaná Křídla motýlí, nad níž jsem v Bruselu přebral záštitu

Datum: 02.04.2014

Výstavy se zúčastnili starostové z Jihočeského kraje. Propagaci regionu v evropských institucích jsme oslavili společnou večeří.


Kontrola čerpání evropských fondů v ČR je efektivnější

Datum: 27.03.2014

To je závěrem historicky první výjezdní mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu do České republiky. Jejím cílem bylo ověřit, zda se pomocí sady opatření daří napravovat chyby minulých vlád při kontrole čerpání evropských dotací. Jediným českým delegátem byl europoslanec Vojtěch Mynář (ČSSD), který v parlamentním Výboru pro rozpočtovou kontrolu působí. Ten se společně se svými evropskými kolegy kromě českých poslanců a senátorů setkal s nejvyššími úředníky rezortů pro místní rozvoj, finance, životní prostředí, dopravu i Nejvyššího kontrolního úřadu a problematického Regionálního operačního programu Severozápad.


Hospodářská, sociální a územní soudržnost - kohezní politika v praxi a její budoucnost

Datum: 26.03.2014

Seminář s názvem ,,Hospodářská, sociální a územní soudržnost - kohezní politika v praxi a její budoucnost" se uskutečnil 25. 3. 2014 pod záštitou poslance Evropského parlamentu Vojtěcha Mynáře na katedře evropské integrace VŠB-TU Ostrava. V plné přednáškové místnosti zaujali studenty svými přednáškami: Ing. arch Daniela Grabmüllerová, Ph.D MBA (ředitelka Odboru evropských záležitostí z Ministerstva pro místní rozvoj ČR), Ing. Daniel Konczyna (analytik ROP Moravskoslezsko z Úřadu regionální rady Moravskoslezsko), Mgr. Jiří Štěpán (projektový manažer ARR, a.s. Ostrava), seminářem provázel Ing. Lukáš Melecký (odborný asistent katedry).


Odborný seminář na téma: „Hospodářská, sociální a územní soudržnost EU - kohezní politika v praxi a její budoucnost“

Datum: 20.03.2014

Katedra evropské integrace Ekonomické fakulty Vysoké školy Báňské – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s poslancem Evropského parlamentu Vojtěchem MYNÁŘEM Vás srdečně zve na odborný seminář v rámci cyklu seminářů „Aktuální problémy a výzvy EU“.


Vojtěch Mynář mládeži: Evropa bude taková, jakou si ji uděláme

Datum: 18.03.2014

Na půdě krnovské střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu proběhl první ze série seminářů, jejichž cílem je seznámit studenty s rolí Evropského parlamentu a tím, jak jeho rozhodnutí ovlivňují každodenní životy občanů Evropské unie. Semináře zároveň mají prvovoliče motivovat k účasti v květnových volbách do Evropského parlamentu.


Vojtěch Mynář: Stěhování za prací bude v EU jednodušší

Datum: 13.03.2014

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku byl dnes schválen návrh směrnice upravující volný pohyb pracovníků uvnitř Evropské unie. Smyslem návrhu je usnadnit volný pohyb pracovníků a zejména odstranit překážky, které mohou od volného pohybu za prací po Unii odrazovat či jej výrazným způsobem znesnadňovat.


Evropský parlament schválil rozpočtové priority na rok 2015: Nechybí boj proti nezaměstnanosti a podpora živnostníkům

Datum: 13.03.2014

Na plénu Evropského parlamentu dnes proběhla debata o obecných pokynech pro sestavení rozpočtu na rok 2015. Zpráva, kterou týž den europoslanci odhlasovali, obsahuje hlavní politické priority Parlamentu a poskytuje ucelený přehled rozpočtových omezení. Na základě těchto odhadů vypracuje Evropská komise konkrétní návrh rozpočtu, který bude předmětem dalších třístranných jednání v druhé polovině tohoto roku.


Podvody s evropskými penězi nesmí zůstat bez postihu

Datum: 12.03.2014

Podle odhadů přijde rozpočet EU kvůli podvodům přibližně o 13 miliard korun ročně. Proto přišla Evropská komise s návrhem zřídit Úřad evropského veřejného žalobce, který by stíhal delikty poškozující finanční zájmy EU. Dnes byla odhlasována průběžná zpráva, která návrh podporuje a zároveň upozorňuje na některá rizika a nedostatky. V této souvislosti je v Evropě vítána i snaha nové české vlády, která požaduje efektivnější čerpání z evropských fondů a zamezení korupčnímu jednání.


Jak se zasadit o lepší Evropu? Přijít k volbám

Datum: 11.03.2014

Podle průzkumu agentury STEM je důvěra Čechů v Evropskou unii na historickém minimu. Unii a jejím orgánům důvěřuje pouhých 34 % Čechů, což je nejnižší hodnota od počátku dotazování v roce 1994. Podobná je situace i v případě Evropského parlamentu, kterému věří pouhých 30 % občanů. Obecně lze konstatovat, že pozitivní mínění o Unii mají spíše mladší lidé s vyšším vzděláním a materiálním zabezpečením. O tom, že se letos konají volby do Evropského parlamentu, jsou lépe obeznámeni právě příznivci evropské integrace.


Sociální demokraté oslavili mezinárodní den žen

Datum: 10.03.2014

Osmý březen byl jako každý rok ve znamení oslav mezinárodního dne žen. Sociální demokracie, která se dlouhodobě zasazuje o zajištění rovných práv a příležitostí pro něžné pohlaví, uspořádala při této příležitosti celostátní seminář pod názvem „Máme je dost rádi?“. V pražském Kaiserštejnském paláci k více než stovce účastnic promluvili kromě předsedkyně Sociálně-demokratických žen Jindřišky Maršové také předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministři Marcel Chládek a Svatopluk Němeček, 1.místorpředsedkyně senátu Alena Gajdůšková a v neposlední řadě europoslanec Vojtěch Mynář, který příslušnicím něžného pohlaví popřál virtuálně s jednodenním předstihem.


Joseph E. Stiglitz promluvil v Evropském parlamentu o sociální nerovnosti

Datum: 07.03.2014

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii (2001) a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku, Joseph E. Stiglitz, vystoupil ve čtvrtek 6. března v Evropském parlamentu o sociální nerovnosti. Vystoupil v rámci Progresivního ekonomického fóra 2014 a učinil tak v návaznosti na svou knihu s názvem "Cena za nerovnost," ve které analyzuje sociální rozdělení dnešní společnosti a hledá jeho důsledky.


Seminář k Mezinárodnímu dni žen

Datum: 06.03.2014

Sociálně demokratické ženy pořádají 8. března celostátní seminář k Mezinárodnímu dni žen pod názvem "Máme je dost rádi?" k Národní zprávě o zdraví a životním stylu českých školáků. Na semináři vystoupí jako jeden z panelistů také Vojtěch Mynář.


Deset let členství České republiky v EU

Datum: 05.03.2014

Beseda na téma „Deset let členství v EU“ proběhla v úterý 4. března na Ekonomické fakultě vysoké školy báňské-technické univerzity v Ostravě. Besedu připravily katedra evropské integrace této fakulty ve spolupráci s poslancem Evropského parlamentu Vojtěchem Mynářem. O tom, co vstup České republiky do Evropské unie v roce 2004 znamenal a co zemi v průběhu deseti let přinesl, hovořili Olga Francová z Úřadu vlády ČR, Boris Navrátil, vedoucí katedry evropské integrace na EkF VŠB-TUO a Ivo Šebestík, bývalý vedoucí Stálého zastoupení Moravskoslezského kraje při EU v Bruselu.


Odborný seminář na téma: „Deset let členství v EU – zkušenosti a perspektivy“

Datum: 03.03.2014

Katedra evropské integrace Ekonomické fakulty Vysoké školy Báňské – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s poslancem Evropského parlamentu Vojtěchem MYNÁŘEM Vás srdečně zve na odborný seminář v rámci cyklu seminářů „Aktuální problémy a výzvy EU“.


Prezident Zeman podpořil výstavbu koridoru Dunaj-Odra-Labe přímo ve Štrasburku

Datum: 26.02.2014

Na půdě Evropského parlamentu dnes poslanec Vojtěch Mynář uspořádal mezinárodní odbornou debatu k tématu dokončení vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Její součástí byla i doprovodná putovní výstava, kterou během své návštěvy plenárního zasedání zahájil prezident České republiky Miloš Zeman, dlouholetý zastánce projektu. V loňském roce byla přijata nová podoba transevropské dopravní sítě (TEN-T), do které se česká strana opakovaně snažila projekt zařadit. To se však neobejde bez mezinárodní shody a kvalitní přípravy projektu. Současný stav a shrnutí potřebných kroků nastiňuje memorandum podepsané prezidentem Milošem Zemanem a dalšími účastníky. Mezi nimi nechyběli europoslanci ze všech dotčených zemí, zástupci polského parlamentu, polské plavby, polských regionů včetně přístavního města Kędzierzyn-Koźle, českého Ředitelství vodních cest i Slovenského plavebního kongresu.


Co je to Evropský semestr?

Datum: 25.02.2014

Evropským semestrem, o kterém tento týden na plénu ve Štrasburku jedná Evropský parlament, se rozumí institucionální rámec, v němž s roční frekvencí probíhá koordinace hospodářských politik v EU. Tento rámec nebyl navržen ovšem pouze za účelem efektivnější organizace rostoucího počtu procedur mnohostranného dohledu, ale i s cílem upevnit v rozhodovacích procesech na úrovni členských států důslednější uvažování v evropském měřítku. Evropský semestr tudíž nezasahuje do stávající dělby pravomocí a odpovědností mezi národní a evropskou úrovní. Volí však takové časování dílčích úkonů, aby rozhodování národních autorit mohlo probíhat se znalostí názoru evropských institucí, což by mělo přispět k vyšší integraci fiskální politik v EU. Roční analýza růstu identifikuje hlavní problémy a výzvy, jimž EU a eurozóna čelí v daném roce, prvně vyšla v roce 2011.


Soutěž mladých hasičů v Havířově

Datum: 23.02.2014

Sbor dobrovolných hasičů v Havířově v sobotu 22. února uspořádal už XXV. ročník halové pohárové soutěže mladých hasičů. Sobotní sportovní den v Městské sportovní hale v Havířově zahájil poslanec Evropského parlamentu Vojtěch Mynář, který nad hasičským turnajem mládeže převzal záštitu. Jak Mynář řekl ve svém vystoupení, osobně měl vždy a má i nadále k hasičům a jejich náročné práci vztah a považuje proto za svou povinnost pomáhat při prezentaci jejich činnosti a je-li to možné, být přítomen na jejich profesních, sportovních a společenských akcích v Moravskoslezském kraji i mimo něj.


Komise schválila investiční podporu pro letiště Ostrava

Datum: 20.02.2014

Evropská komise schválila dotaci pro letiště Ostrava ve výši 68 milionů korun. Komise dospěla k závěru, že tato státní podpora splňuje pravidla EU. Díky dotaci mají být na letišti instalována pozemní návěstidla a světelné značení na kontrolních stanovištích. Ostrava tak bude moci přilákat další pravidelnou, hlavně dálkovou nákladní dopravu. Investice přitom neohrozí fungování jednotného trhu v EU. České orgány oznámily Komisi záměr poskytnout regionálnímu letišti Ostrava 68 milionů korun na modernizaci osových světelných návěstidel na pojezdové dráze a světelného značení na kontrolních stanovištích. Smyslem je zefektivnit pohyb letadel při nízké viditelnosti a rozvinout leteckou dopravu v jednom z koridorů transevropské dopravní sítě (TEN-T).


Vojtěch Mynář k situaci na Ukrajině: je pět minut po dvanácté

Datum: 19.02.2014

Ukrajina zažila dnes v noci nejkrvavější noc od začátku nepokojů před třemi měsíci. Střety mezi bezpečnostními složkami a demonstranty v centru Kyjeva si vyžádaly podle odhadů několik desítek lidských životů. Vláda i opozice nad situací ztratily kontrolu a země je již za hranou občanské války.


Praha diskutovala o budoucnosti evropské energetické politiky

Datum: 17.02.2014

Pražské evropské energetické fórum se již stalo každoročním místem setkání politiků, diplomatů, představitelů evropských institucí i tuzemské státní správy s profesionály v oboru energetiky. Letošní pátý roční se se uskutečnil 13. února 2014, tradičně ve Velkém sále Černínského paláce, sídla Ministerstva zahraničních věcí ČR. Rok 2014 je z pohledu energetiky a ochrany klimatu v Evropské unii přelomový, protože se v tomto roce musí rozhodnout o budoucích parametrech klimaticko-energetického rámce EU až do roku 2030. Pozornost je upřena také na souvislost mezi energetickou politikou a klesající konkurenceschopností evropského průmyslu. Březnová Evropská rada se pokusí dohodnout na takovém rámci budoucí energetické politiky EU, který by zajistil dostatečnou ochranu klimatu a životního prostředí, ale zároveň podpořil nezbytné investice a potřebný hospodářský růst. Česká republika musí prosazovat, aby budoucí rámec umožnil větší flexibilitu členských států v tom, jak zajistit stabilní investiční prostředí, bezpečnost dodávek a postupný přechod k nízkouhlíkové ekonomice.


Ukrajinská krize – jak dál?

Datum: 13.02.2014

Krize na Ukrajině vstoupila do třetího měsíce. Stává se stále nepřehlednější, její další vývoj se prakticky nedá odhadnout. Je otázkou zda ukrajinská společnost a stát vůbec unesou ještě delší dobu trvající konfrontaci. Na horizontu totiž stále častěji vystupuje jako výsledný stav ta nejhorší varianta - rozpad země. Co by to znamenalo pro její sousedy? Dojde-li k tomu, budou s to překonat své dějinami vytvořené ambice?


EU chce zavést online licence hudebních děl bez hranic

Datum: 12.02.2014

Usnadnit poskytovatelům online služeb získávání licencí na přenos hudby ve více než jedné zemi EU - to je cílem nových pravidel týkajících se hudebních autorských práv. Minulý týden je na plenárním zasedání ve Štrasburku schválil Parlament nebývalou většinou 640 hlasů. Od příštího roku byměla tato opatření stimulovat rozvoj celoevropských hudebních služeb pro zákazníky, zajistit lepší ochranu autorů i včasnou výplatu jejich honorářů. Přestože internet nezná hranic, trh s online hudebními službami je v EU stále roztříštěný a jednotný trh dosud není plně dokončen. Cílem směrnice je proto účinně chránit zájmy evropských tvůrců a koncovým uživatelům umožnit přístup k obsahu chráněnému autorským právem napříč celou Evropou. Jde o jasný signál, že autorská práva lze i internetu snadno přizpůsobit. Poskytovatelé hudebních online služeb budou moci snáze získávat licence od organizací kolektivní správy (ty zastupují práva autorů) bez ohledu na státní hranice. Díky licencím pokrývajícím více než jeden členský stát budou moci poskytovatelé služeb přenášet hudební služby napříč celou Evropskou unií.


Evropská dopravní školička potěšila děti

Datum: 11.02.2014

Dne 7. 2. 2014 se uskutečnil v ZŠ Bartovická v Ostravě-Bartovicích v odpoledních hodinách Karneval pro děti a večer téhož dne Setkání s rodiči. Obě akce proběhly pod záštitou europoslance Vojtěcha Mynáře, od kterého děti obdržely, kromě sladkostí, oblíbenou Evropskou dopravní školičku, jež je ilustrovanou publikací, která zábavnou formou vzdělává a vychovává děti v oblasti bezpečnosti silničního provozu.


Vojtěch Mynář se na Ukrajině setká se zástupci opozice i s demonstranty

Datum: 11.02.2014

Europoslanec Vojtěch Mynář včera odcestoval s oficiální delegací Strany evropských sociálních demokratů na Ukrajinu. Mimo lídrů opozice (Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk) se tam setká i s bývalým premiérem Mykolou Azarovem, předsedou ukrajinského parlamentního výboru pro evropskou integraci Nemyrjou Hryhorijem i demonstranty na hlavním kyjevském náměstí Majdan. Cílem delegace je podpořit konstruktivní dialog mezi ukrajinskou vládou, opozicí i demonstranty vedoucí k mírovému vyřešení tamní krize. V Evropském parlamentu je Vojtěch Mynář mimo jiné členem Delegace pro vztahy s Ukrajinou.


Jak v budoucnu lépe kontrolovat nakládání s evropskými penězi?

Datum: 08.02.2014

akládání s evropskými prostředky se věnuje ve všech členských státech stále větší pozornost, proto je potřeba přehodnotit a lépe zakotvit i roli Evropského účetního dvora. Z toho důvodu Evropský parlament navrhl a na prvním únorovém plénu také odhlasoval zprávu o budoucí úloze Evropského účetního dvora, hlavní kontrolní instituce EU. Zpráva byla představena zejména ve snaze nastartovat debatu o budoucnosti Dvora, jeho fungování a jmenování jeho členů. Původní "revoluční" návrh počítal se snížením počtu členů Dvora ze stávajících 28 na devítičlennou výkonnou radu, které by určovalo směr setkání presidentů národních kontrolních úřadů několikrát do roka. Cílem bylo zajistit lepší odbornou vybavenost početně menšího kolegia, které by tak bylo akceschopnější. Nakonec ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu převážil návrh na zachování statusu quo, přesto se do budoucna počítá s opuštěním od zeměpisného zastoupení ve prospěch odbornosti.


Evropa musí jít v prosazovnání rovných práv pro menšiny příkladem

Datum: 06.02.2014

V úterý 4. února byla na plénu Evropského parlamentu odhlasována zpráva o plánu EU proti homofobii a diskriminaci na základě sexuální orientace a genderové identity. Jejím jediným cílem je odstranit diskriminaci, a to nikoliv zaváděním výhod pro předmětné menšiny, ale důsledným uplaňováním již existujících práv a záruk na evropské úrovni. Nebývale rozsáhlá kampaň konzervativních populistů, z jejichž příspěvků a výroků vyplývá, že se zprávu ani neobtěžovali přečíst, mě vedla na plénu k podání vysvětlení, proč jsem hlasoval v její prospěch.


Ostravští podnikatelé na návštěvě evropských institucí

Datum: 05.02.2014

Poslední lednový pátek přivítal Vojtěch Mynář v Bruselu návštěvnickou skupinu z Moravskoslezského kraje, na kterou byli pozvání tamní podnikatelé. Ti tak měli unikátní příležitost setkat se např. s českým velvyslancem při Evropské unii Martinem Povejšilem a diskutovat s ním na téma obchodní politiky a budoucnosti energetické situace v EU. V programu nechyběla ani návštěva Parlamentária, unikátní expozice zaměřené na historii vývoje Evropské unie a fungování jednotlivých institucí, či diskuze s europoslanci. Vyvrcholením celého programu byla návštěva tradičního Českého plesu v Bruselu, který se konal v samém srdci bruselské "evropské" čtvrti, v krásném historickém prostředí Concert Noble. Závěrem nezbývá než doufat, že návštěvníci odjížděli po náročném víkendu z Bruselu jen s příjemnými zážitky, a poděkovat všem sponzorům za dary nejen do tomboly.


Vojtěch Mynář: Boj proti korupci musí být vládní prioritou

Datum: 04.02.2014

Evropská komise včera vydala první zprávu o boji proti korupci v členských zemích EU. Ta popisuje stav v každém členském státě: jaká protikorupční opatření jsou zavedena, která z nich se osvědčila, co by se dalo vylepšit a jakým způsobem. Pro Českou republiku zpráva nepředstavuje lichotivé vysvědčení: celých 95 % občanů ČR souhlasí s tvrzením, že korupce je v jejich zemi rozšířená, což je oproti 76 % průměru EU alarmující. Ještě horší je veřejná image podniků - více než 71 % českých respondentů uvedlo, že hlavní překážkou pro podnikání je korupce (jde o nejvyšší procentní podíl v EU). Komise upozorňuje především na problémy spojené se zadáváním veřejných zakázek (80 % zakázek zadávaných ministerstvy v letech 2006 až 2010 zadáno neveřejně či bez soutěže) a zneužívání veřejných finančních.


Vliv kohezní politiky na růst ekonomiky a zaměstnanosti v EU

Datum: 28.01.2014

V rámci Evropského meziparlamentního týdne, který se konal v Bruselu od 20. do 22. ledna, pořádal Rozpočtový výbor EP schůzi s národními parlamenty. Euro/poslanci a senátoři společně diskutovali o tom, jak kohezní politika pomocí fondů EU působí na růst ekonomiky a zaměstnanosti v jednotlivých členských státech. Hlavními panelisty byli ředitel pro regionální a městské politiky Evropské komise Walter Deffaa, řecký poslanec Philippos Sachinidis, španělská senátorka María del Mar Angulo Martínez a její litevská kolegyně Biruté Vésaité. Cílem společného jednání bylo zhodnotit přechozí programovací období a poučit se z chyb i úspěchů pro to příští.


Baví se celá rodina

Europoslanec přistižen na letišti